Latest topics
» Season 32 General Discussion
by ivelostmysparky Today at 5:41 pm

» [S32] NZI banter
by Pantherus Today at 10:45 am

» U20 All Time Player Stat Leaders & Game Records
by Cidusii Tue Jul 11, 2017 2:21 am

» NT Player List
by Cidusii Tue Jul 11, 2017 2:18 am

» [S31] NZI banter
by chewy Fri Jul 07, 2017 10:43 pm

» Season 32 CC signups
by simon71 Mon Jul 03, 2017 5:22 pm

» Australua claim America's Cup
by tryasta Thu Jun 29, 2017 4:45 pm

» Season 31 General Discussion
by robelix Mon Jun 19, 2017 11:37 am

» Monday Friendlies - S29
by ivelostmysparky Sat May 27, 2017 7:21 pm

Statistics
We have 88 registered users
The newest registered user is Cidusii

Our users have posted a total of 6623 messages in 129 subjects

Season 27 Divisional All Stars

View previous topic View next topic Go down

Season 27 Divisional All Stars

Post by Bren on Fri Apr 15, 2016 3:37 pm

Got the Excel working overtime for this. Hoping to make this is a seasonal thing (but we'll see). We're starting with Division 3 -- expect 1 & 2 in the coming days.

After 896 games of regular season division three, we've seen 9079 tries, 101,490 tackles, 20,138 lineouts, and so much more. All that gets calculated until we get our Divisional All Stars: the best player in each position across all the leagues in division three. Reputation isn't taken into account, it's all about the actual rugby produced on the field.

If you want to see it broken down by each league, just click here.

Player Awards
MVP: Landry Dabakala (Demons)
Finalist: Connor Andren (Rage Against the Latrine)
Finalist: Gorden Lucas (Varangian Guards)
Finalist: Joel Myatt (Icemen)
Finalist: Sakkie Hengari (Barbecued Duck)

Division Three All Star First XV
1. Joel Myatt (Icemen)
2. Guido Cordone (Rage Against the Latrine)
3. Alex Devine (Carnage)
4. Rocky Crass (Icemen)
5. Landry Dabakala (Demons)
6. Eric Speare (Wellington Hawks)
7. Preston Otter (Carnage)
8. Carlos Bodenham (Wellington Hawks)
9. Sakkie Hengari (Barbecued Duck)
10. Eliot Davis (BallDontLie)
11. Chauncey Billups (Maungati Mainlanders)
12. Connor Andren (Rage Against the Latrine)
13. Gorden Lucas (Varangian Guards)
14. Cezary Tatar (Manurewa RFC)
15. Douglas Flaxman (Waimea Old Boys)

Division Three All Star Second XV
1. Keith Wood (Rage Against the Latrine)
2. François-Xavier Bilmer (St Oak Stabbers)
3. Lolo Koopu (Icemen)
4. Timo Schmidt (Carnage)
5. Etini Pareraukawa (Wellington Hawks)
6. Jimbo Henty (Binge-drinking Ballbags)
7. Henry Bai (The Night's Watch)
8. Reuben Walton (Auckland Katipos R.F.C.)
9. Tim Claeys (Rage Against the Latrine)
10. Maurice Thorne (Hamilton Revolutron)
11. Sem sizox Nel (Mufasa)
12. James Jones (Carnage)
13. Erwin Instone (Tasman Tigers)
14. Takamori Ono (Varangian Guards)
15. Edric Stith (The Night's Watch)

Team Awards
Best Scrum: Mufasa
Best Lineout: Icemen
Best Breakdown: West Massey RFC


Last edited by Bren on Fri Apr 15, 2016 7:54 pm; edited 1 time in total

_________________
II.2: Direwolf Straits
I.1: Inspector Spacetime
III.16: Economists
III.10: Vladimir Poutine
avatar
Bren
Amazing

Posts : 781
Join date : 2015-08-09
Location : Auckland
Super Rugby Team : Highlanders

Back to top Go down

Re: Season 27 Divisional All Stars

Post by Pantherus on Fri Apr 15, 2016 4:49 pm

Awesome Smile
avatar
Pantherus
Sumptuous

Posts : 474
Join date : 2015-08-09

Back to top Go down

Re: Season 27 Divisional All Stars

Post by Bren on Sat Apr 16, 2016 7:13 am

Moving on to Division Two now. 865 players suited up for the 32 teams of Division Two. Collectively they gained 167,418 metres (a bit more than the distance between Wellington and Palmerston North), made 50 drop goals, and set up for 2541 scrums. If you want to see this broken down by each league, just click this link.

Player Awards
MVP: Antón Montes (New Lynn Red Sox)
Finalist: Gaston Mazerol (King's XV)
Finalist: Darcy Goerne (WuhC)
Finalist: Malibongwe Neilson (New Lynn Red Sox)
Finalist: Lee Panther (Monkey Nuts)

Division Two All Star First XV
1. Kyle Hillam (T-Hawks)
2. Mataeulka Tuinauvai (Monkey Nuts)
3. Lester van der Walt (Monkey Nuts)
4. Wheeler How (Rhymes With Orange)
5. Sanduru Condenado (Foxton Foxes)
6. John Wildsmith (Foxton Foxes)
7. Lee Panther (Monkey Nuts)
8. Darcy Goerne (WuhC)
9. Franklin Hilder (The Breakaways)
10. Nashe Jongwe (Monkey Nuts)
11. Greg Culpin (New Lynn Red Sox)
12. Antón Montes (New Lynn Red Sox)
13. Malibongwe Neilson (New Lynn Red Sox)
14. Maleli Amosa (New Lynn Red Sox)
15. Pere Canciani (Monkey Nuts)

Division Two All Star Second XV
1. Basile Terroir (Monkey Nuts)
2. Joseph Hooson (Norse Viking's)
3. Kentaro Hideki (WuhC)
4. Corey Strange (Foxton Foxes)
5. Nasoni Whakapapa (Fellas)
6. Ed Martyn (Arctic Wolves)
7. Opuk Muthale (Norse Viking's)
8. Henri Lescot (Monkey Nuts)
9. Tauarii Tuteru (Rhymes With Orange)
10. Gene Trett (Hamilton Canucks)
11. Facundo Ingenieros (Fire Hunters)
12. Gaston Mazerol (King's XV)
13. Peter Sutherland (Purple Pumpkins)
14. Craig Rider (Mud Dogs)
15. Duke Jess (Mud Dogs)

Team Awards
Best Scrum: Monkey Nuts
Best Lineout: Norse Viking's
Best Breakdown: Monkey Nuts

_________________
II.2: Direwolf Straits
I.1: Inspector Spacetime
III.16: Economists
III.10: Vladimir Poutine
avatar
Bren
Amazing

Posts : 781
Join date : 2015-08-09
Location : Auckland
Super Rugby Team : Highlanders

Back to top Go down

Re: Season 27 Divisional All Stars

Post by Bren on Sat Apr 16, 2016 8:26 am

And last, but not least: the Division One All Stars.

Player Awards
MVP: Paul Galpin (Melville RFC)
Finalist: Steven Katjiuongua (Melville RFC)
Finalist: Samu Deli (Melville RFC)
Finalist: Cristobal Spilimbergo (Sparker)
Finalist: Ryan Geonor (Melville RFC)

Division One All Star First XV
1. Cornelio Tarantini (Okaiawa)
2. Steven Johnstone (Excelsior)
3. Todd Pride (Melville RFC)
4. Ryan Geonor (Melville RFC)
5. Steven Katjiuongua (Melville RFC)
6. Samu Deli (Melville RFC)
7. Bogumił Kurczewski (Melville RFC)
8. Shaun Brieve (FRuity Oenological Gastronomes)
9. Paul Galpin (Melville RFC)
10. Bernardo Insúa (Hercufleas United)
11. Han Seol (Millennium Falcons)
12. Dries Rood (Excelsior)
13. Jihun Park (Millennium Falcons)
14. Paul Patterson (Hercufleas United)
15. Clifford Ames (Sparker)

Division One All Star Second XV
1. Quincy Trumper (Sparker)
2. David Gormley (Hercufleas United)
3. Tiago Machado (Hercufleas United)
4. Ulrich Konante (Excelsior)
5. Cristobal Spilimbergo (Sparker)
6. Nery Palermo (Sparker)
7. Edric Eady (Sparker)
8. Jethro Seedhouse (Hercufleas United)
9. Alan Bontine (Millennium Falcons)
10. Simon Seales (Millennium Falcons)
11. Taine Leaper (Hercufleas United)
12. Namutala Lumumba (Millennium Falcons)
13. Fabián Brailovsky (Sparker)
14. Romeo Arruabarrena (Millennium Falcons)
15. Andras Everard (Okaiawa)

Team Awards
Best Scrum: Excelsior
Best Lineout: Sparker
Best Breakdown: Melville RFC

_________________
II.2: Direwolf Straits
I.1: Inspector Spacetime
III.16: Economists
III.10: Vladimir Poutine
avatar
Bren
Amazing

Posts : 781
Join date : 2015-08-09
Location : Auckland
Super Rugby Team : Highlanders

Back to top Go down

View previous topic View next topic Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum